Fotoğraf Nedir ?

Fotoğraf, doğa içinde Dünya’da kendi gözümüzle görülebilen maddi varlık ve şekillerin ışık ve kimyasal maddelerle ışığa duyarlı herhangi bir madde üzerine oluşan fiziksel ve kimyasal bir işlemdir.

Fotoğrafın kelime anlamı ise Yunancadan gelir ışık anlamına gelen “photos” ve yazı anlamına gelen ” graphes ” kelimelerinden oluşur, özetlemek gerekirse ışıkla yazmak anlamına gelir. Fotoğrafçılık hayatımızda üçüncü bir göze sahip olduğumuzun kanıtıdır. Fotoğrafçılık günümüzde reklam, katalog, pazarlama, tanıtım vs gibi kollarda büyük rol oynamaktadır.

Fotoğrafın tarihi kesin olarak bilinmez, ancak kimyasallarla oluşmanın tarihi saptanmıştır. Sekizinci yüzyılda Cabir İbni Hayyam adlı bir arap’ın gümüş nitratın güneş ışığı ile kararmasıyla bu sanat başlamıştır. Ünlü sanatçı Leonardo Da vinci’nin karanlık odada mevcut bir deliğin dış dnyadaki görüntüsünü aktarmasıyla fotoğrafçılık tarihi önemli bir başlangıç olmuştur.

Niepce ile başlayan fotoğraf çalışmaları 1829’da Jacques Mande, Daugerre ile birleşip 1837 Daugerreotype’ı ortaya koymuşlardır.  Bu işlem gümüşle karıştırılmış bakır bir levhanın sünger tozu ve zeyinyağı ile silindikten sonra 1/16 oranında su ve nitrik asit birleşiminde yıkanıp hafif bir ateşte ısıtılması ve ikinci kez nitrik aside batırılmasını gerektiriyordu.

Bu tarihlerde bir fotoğraf çekebilmek için ulaşılabilmiş en büyük poz süresü ( enstantane ) 1/25 saniyedir, yani saniyenin 25′ bölünmüş zamanlamasıdır. Günümüzde 1/ 4000 Pozlama sürelerini dahi geçmiş fotoğraf makineler yapılmaktadır. Aradaki Farka bakarmısnız 🙂

1852 yılında George Eastman Kodak makinelerinde 10 poz çekebilen bromür kaplı jelatin rulolar bulunan Kodak fotoğraf makinelerini piyasaya sürmüştür.

 

Fotoğraf Çekimi Randevu Almak İçin Tıklayın : http://www.ersansahinbas.com/iletisim/